Cenaze MERASİMİNDE Kimlere BAYRAK ÖRTÜLÜR?


Açıklama: CHP Tekirdağ Milletvekili, Dr. İlhami Özcan AYGUN Medya Bildiriminde, "sözde tarihçi Kadir Mısıroğlu’nun cenaze töreni, Türk Bayrağı Kanunu’na ve devlet teamüllerine alenen aykırılık taşımaktadır." diyerek, yapılan HATA'ya dikkat çekmiş ve cenazeye iştirak edenlerin de sorumluluğunu bildirmiştir... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YERELHabermerkezi-TBMM-Politika/Türkiye
Kategori: Aramızdan Ayrılanlar
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2019
Geçerli Tarih: 13 Aralık 2019, 06:56
Site: Kuş ve Kuşçu Dünyası
URL: http://www.kusvekuscudunyasi.com/kd/haber_detay.asp?haberID=3203


Cenaze MERASİMİNDE
Kimlere BAYRAK ÖRTÜLÜR?
CHP Tekirdağ Milletvekili, Dr. İlhami Özcan AYGUN Medya Bildiriminde, "sözde tarihçi Kadir Mısıroğlu’nun cenaze töreni, Türk Bayrağı Kanunu’na ve devlet teamüllerine alenen aykırılık taşımaktadır." diyerek, yapılan HATA'ya dikkat çekmiş ve cenazeye iştirak edenlerin de sorumluluğunu bildirmiştir...
"TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCUSUNA HAKARET EDEN VE KURTULUŞ SAVAŞI’NI YUNANLILARIN KAZANMASININ DAHA HAYIRLI OLACAĞINI SÖYLEYEN BİR KİŞİNİN CENAZESİ, NASIL OLUR DA TÜRK BAYRAĞINA SARILIR?" başlığıyla YEREL Medya üzerinden görüş bildiren, CHP Tekirdağ Milletvekili, Dr. İlhami ÖZCAN AYGUN kısaca şunları dile getirmiştir:

"Kurtuluş Savaşımızın Önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu, daimi Başkomutanımız Atatürk’e yönelik hakaretleri ile bilinen sözde tarihçi Kadir Mısıroğlu’nun cenaze töreni, Türk Bayrağı Kanunu’na ve devlet teamüllerine alenen aykırılık taşımaktadır.
“Keşke Yunan galip gelseydi, ne hilafet yıkılırdı, ne şeriat kaldırılırdı, ne medrese lağvedilirdi” diyen sözde tarihçinin cenazesi, Türk bayrağına sarılamaz.
Türk Bayrağı Kanunu’nu inceledim. Gayet net. Kanun’a göre, Türk Bayrağı, Cumhurbaşkanlığı yapmış kişilerin, şehitlerin ve tüzükte belirlenecek asker ve sivil kişilerin cenaze törenlerinde örtülebiliyor. 
Üstelik bu konuyu ayrıntılı olarak düzenleyen Türk Bayrağı Tüzüğü’ne göre, “Devlet aleyhine veya yüz kızartıcı mahiyette bir suç işlemekten hüküm giymiş olanların tabutlarına, affedilmiş olsalar bile, Bayrak örtülemez” hükmü halen yürürlüktedir. 
Tüm hayatını Atatürk’e hakarete adayan sözde tarihçi, Harf İnkılabı aleyhindeki konferansları yüzünden 1970 yılında ceza almıştır.  (...)
Tamamını OKU1: http://www.portakalhaber.com.tr/haber/haber_detay.asp?haberID=9428